Choroby rajčat

Pěstování rajčat není nikterak náročné. Vybrat si můžete z mnoha odrůd jako například keříkové, balkónové, cherry rajčata, odrůdy červené nebo žluté. Bohužel rajčata patří mezi odrůdy, které jsou hodně náchylné na plísně a houbová onemocnění. Přečtěte si, jak tyto choroby rajčat poznáte a jak jim předcházet.

Plísně rajčat

Rajčata jsou nejčastěji napadena plísní bramborovou, která se velmi rychle šíří a je agresivní. Takto napadená rajčata velice rychle odumírají. Plísni bramborové se daří v takových letních měsících, kdy často prší a je vlhko. Plíseň poznáte velice snadno podle šedozelených nebo šedých skvrn na listech. Listy jsou napadeny jako první, napadá také plody i stonek. Na rajčatech se může objevit také septoriová skvrnitost rajčat. Na listech se objeví šedé až černé flíčky, které se zvětšují. Listy i stonek zežloutnou, seschnou a rostlina uhyne. Tato plíseň nezasahuje plody, takže část plodů jistě sklidíte. Rajčata mohou být napadena další houbovou chorobou  – botritidou neboli šedou hnilobou rajčat, která se projevuje šedými flíčky na listech, stoncích i plodech. I přesto můžete plody konzumovat.

Ošetření rajčat

Jakmile zjistíte, že jsou vaše rajčata zasažena některou z výše jmenovaných plísní, neváhejte s ošetřením povolených širokospektrálních chemických přípravků, mezi které patří například Dithane DG Neotec, Bravo 500, Acrobat MZ, Ortiva. Ridomil GOLD MZ 68WP, Rovral Flo. Ošetřit rajčata se snažte co nejvíce ve spodní části rostliny a nešetřete vodou. Pokud choroba přetrvává, postřik zopakujte. Dodržujte ochrannou lhůtu, dávkování a místo určení. Při aplikaci použijte ochranné pomůcky a přípravek uskladněte na suchém a temném místě. Počítejte s tím, že pokud použijete měďnaté přípravky, jako jsou například Kuprikol 50, Champion 50 WP a jim podobné, zpomalí se vám dozrávání plodů.

Prevence proti plísním

Jako prevence je chemická ochrana zbytečná, použijte ji až při napadení. Pro prevenci použijte přírodní přípravky na bázi olejů. Důležité je, abyste napadení plísní zjistili včas.  Ve druhé polovině června začněte rostliny pravidelně a důkladně prohlížet. Zjistíte-li včas napadení, mechanicky odstraňte napadené listy. Při rozsáhlém napadení odstraňte celé rostliny. Snažte se nezalévat listy a stonky rostlin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.