Campanula: Pěstování zvonku oživí vaši okrasnou zahradu

Campanula

Zvonky na zahradě působí naprosto neotřele ve změti ostatních tradičních rostlin. Není se čemu divit. Rostlina z rodu campanula je typická především svým výskytem ve volné přírodě. Jen si vzpomeňte, když půjdete okolo louky a uvidíte okolo sebe krásné horské zvonečky. Jinak je možná ale spatřit i doslova obrovské zvonce. Záleží samozřejmě na konkrétním kultivaru. Možností je zkrátka hned několik. Do rodu campanula se řadí celkem 300 nejrůznějších druhů vyznačujícími se zajímavými tvary a barevným provedením.

Pěstování zvonku

Je jasné, že pěstování rostlin z rodu campanula je poměrně specifické, a to především díky spoustě druhů. Pokusíme se i přesto pěstování campanula zevšeobecnit. Optimální je přiblížit celkové prostředí přirozenému výskytu zvonků v přírodě. Zvolit byste proto měli vlhkou, nicméně hodně propustnou půdu. Není od věci volit i chladnější místa, jelikož zvonky přece jenom rostou v horských oblastech a přemíru slunce nepotřebují. Výbornou volbou je především pohostinné stanoviště.

Kultivary campanula

Jak již bylo řečeno, kultivarů z rodu campanula je opravdu hodně, a tak se podíváme pouze na některé vybrané. Asi největší klasiku představuje zvonek prostřední zvaný také campanula medium. Jedná se o dvouletku, která první rok vytváří listy a druhý rok velmi bohatě vykvete. Pěstovat jej můžeme i jako letničku. Tmavě modré květy má krásný zvonek klubkatý, který dosahuje výšky okolo 30 cm. Přízemní okrasnou rostlinou je zvonek broskvovitý mající poměrně na listy chudé lodyhy. Dosahuje výšky až 60 cm. Zajímavý je i zvonek bělokvětý s bílými nebo jemně červenými listy.

A co skalkové zvonky?

I skalkové zvonky vypadají naprosto skvěle. Vybrat si lze také ze spousta zajímavých odrůd. Jmenovat bychom mohli zejména zvonek dalmatský, který tvoří zhruba 10 až 15 cm vysoké rozvětvené rostliny mající polštářkovitý charakter. Kvítky má fialové.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.