Bromélie: Jak se starat

Bromélie

Termín bromélie určitě nezahrnuje pouze jednu jedinou květinu. Řadí se sem hned několik druhů, které jsou typické především velmi podobným vzhledem a fyziologickými vlastnostmi. Mimo jiné mají i podobné nároky na své pěstování. Exotické ladění těchto rostlin dokáže dát jakékoli části exteriéru nebo interiéru dokonale originální ráz se vším všudy. Zaměřme se tedy na pěstování bromélií mnohem podrobněji.

Odkud pochází bromélie?

Původ bromélií je v oblastech džungle, a to konkrétně té americké. Rostou společně s mnohými druhy orchidejí na v půdním podkladu, tak i na stromech. Z pohledu růstu je pro ně charakteristická růžice a minimální nároky na zalévání. To ovšem neplatí o rosení, jež se musí stát nedílnou součástí péče o bromélie. Květy mají bromélie nenápadné bílé. Pokud vám ale vykvetou, můžete si být jisti, že takto vydrží i několik týdnů.

Základní zásady pěstování

Velmi důležité je pro pěstování bromélií dodržení správné teploty. Nikdy nesmí klesnout pod hranici 12 stupňů Celsia. Pro podporu květenství je ideální ještě vyšší teplota, a to klidně i okolo 24 stupňů. Pro běžně rostoucí bromélie je optimální okolo 20 stupňů. Jestliže chcete, aby nakvétání probíhalo bez jakýchkoli komplikací, pořiďte si přípravek Ethrel, jenž tomuto procesu napomůže. Chcete-li ušetřit, můžete dát bromélii doma do plastového pytle a přidat několik jablek. Začne se uvolňovat etylen a bromélie pokvetou. Jinak by rostliny měly stát v podmisce s vodou. Zálivka substrátu musí být mírná.

Vybrané druhy bromélií

Mnoho bromélií lze zakoupit přímo v botanickém centru a jsou ideální pro domácí pěstování. Jmenovat bychom měli především kultivary, jimiž jsou Vrisea, Guzmania nebo Tillandsia. Klasickou rostlinou broméliovitého charakteru je také ananas. Dokonce si tedy na broméliích můžeme i pochutnat. Jeho pěstování v našich podmínkách je ale fakticky vyloučené.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.