Blatouch bahenní patří mezi tradiční vodní rostliny

Blatouch bahenní

Hledáte vodní rostliny, které by dokázaly vaše jezírko zútulnit? Pokud ano, určitě se vyplatí vsadit na blatouch bahenní, který patří mezi tradiční zástupce vodní fauny nejen v přírodě. Jedná se o rostlinu, která je celoročně zelená, nicméně květem se může chlubit pouze na počátku jara. Světle zelenými listy ale dokáže zaujmout v podstatě kdykoli při pohledu na okolí zahradního jezírka, řeky anebo jakékoli vodní plochy. I proto se vyplatí, když se na blatouch bahenní soustředíme poněkud podrobněji.

Barva květu závisí na odrůdě

Klasické blatouchy, jež rosou ve volné přírodě, mají standardní žlutou barvu květů. Jinak se ale lze setkat i s odrůdami majícími bílé květy. Důkazem budiž třeba kultivar Alba, který dosahuje výšky mezi 15 až 20 cm a nabízí hezké bílé kvítky. Jinak se často volí i odrůda Multiplex s květy sytě žluté barvy. Listy jsou u všech odrůd stejné. Vyznačují se sytou zelenou barvou, lesklým povrchem, srdčitým tvarem a zoubky na svých okrajích.

Pozor na jedovatost

Blatouch představuje sic krásnou bahenní rostlinu, nicméně je třeba u ní dát pozor na to, že je jedovatá. I proto se netrhá do váz a neslouží jako okrasa v místnostech. Vyvarovat byste se měli hlavně přítomnosti dětí v okolí jejího výskytu. Právě děti totiž mohou kousek blatouchu pozřít. Vyvolá to u nich zvracení a velké střevní obtíže díky isochinolinovému alkaloidu magnoflorinu.

Další zajímavosti o blatouchu

Blatouch bahenní má svůj původ nejen v Evropě, ale i v Americe a Asii. Z pohledu pěstování blatuch snese jak přímé denní světlo, tak i polostín. Dokáže bez větších problémů vzdorovat i mrazům. Miluje bažinaté podklady a je dokonale vlhkomilná. Pokud je půda bohatá na humus, nádherně se rozroste a bohatě kvete. Množit ji lze jak semeny, která e zasévají na podzim, tak i dělením takzvaných kořenových výmladků označovaných jako rhizomy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.