Bakopa: Pěstování známé balkonovky

Bacopa

Okrasných rostlin není nikdy dost a vypěstovat si takovou krásku, jako je bacopa, určitě stojí za to. Může se stát ozdobou jak vašeho záhonku, tak i truhlíku. Pěstovat ji můžete bez problémů od jara až do podzimu na venkovním stanovišti. Patří totiž mezi oblíbené trvalky schopné bez problémů přežít nějaké to chladnější počasí. Pěstování bacopy není nijak složité a klidně ji skloubíte třeba s verbenami nebo muškáty či jinými okrasnými rostlinami. Pustit se do jejího pěstování mohou klidně i začátečníci.

Jihoamerická kráska

Bakopa, označovaná také jako bacopa, je rostlina mající svůj původ v Jižní Americe. Miluje tedy skutečně teplé klima. Není od věci uvést také kultivary typu bacopa snowflake a bacopa pink domino. Chcete-li květinu čistě sněhobílou, pak se vyplatí prvně jmenovaná odrůda. Dorůžova je zbarvená bacopa pink domino. V každém případě můžete bez problémů vytvořit kompozice, jichž si všimnou i lidé, kteří příliš květinám neholdují. V truhlíku si můžete vypěstovat převislé rostliny a na záhonu bude bakopa vypadat také zajímavě. Kombinace bílých kvítků se zelenými listy stojí za to.

Zásady pěstování bacopy

Není jich mnoho, přesto se vyplatí některá pravidla dodržovat. V první řadě se vyvarujte vysazování bacopy v době, kdy venku mohou ještě hrozit mrazíky. Co se týká substrátu, optimální je směs kompostu, zeminy a písku. Zakoupit lze i substrát určený pro balkonové rostliny. Půda by měla být propustná a co nejvíce bohatá na živiny. Stanoviště by mělo být optimálně situováno na jih či jihovýchod. Dostatek tepla a světla je pro bacopu důležitý. Rostlinu zbytečně nepřemokřujte. Objevují se totiž plísně a houby.

Péče o bacopu v zimě

Rostlina bacopy dokáže odolat mrazům cca do nějakých mínus 5 stupňů Celsia. Zazimovat by se měla na konci podzimu, kdy venku ještě teploty nepadají pod tuto hranici. Po odkvětu se rostliyn seřezávají takovým způsobem, že jejich velikost nepřesáhne 20 cm. Pohodlně přezimuje v místnostech s teplotou okolo 10 stupňů Celsia. Množit ji lze řízkováním anebo ze semínek. Ta lze získat pochopitelně po odkvětu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.