Astilbe: Pěstování ve zkratce

Astilbe

Čechrava neboli astilbe je elegantní rostlinou pro domov i zahradu. Tato trvalka se k nám dostala z Asie, odkud ji přivezli námořníci v 18. Století. Původně byla rostlina nízká s drobnějším bílým květenstvím, dnešní odrůdy už jsou spíše hybridy.  A jak Čechravu pěstovat?

Známé druhy

Astilbe / Čechrava patří mezi lomikamenovité a má dvojčetně nebo trojčetně dělené listy. Kvete dlouhými latami květů hlavně v létě. Pokud zkombinujete více odrůd, můžete docílit plynulého kvetení od června až do září.  Za dnešní podobu i pojmenování astilbe x arendsii může německý pěstitel Georg Andreas. Tomu se podařilo vyšlechtit odrůdy, které mají i metr do výšky a husté květy od bílých odstínů až po hnědočervené. Druhou výraznou skupinou je astilbe Japonica s nejznámějším druhem astilbe x japonica europa. Dalším známým druhem je také astilbe chinensis, který jako jediný druh snáší sucho.

Astilbe a pěstování

Jestliže se rozhodnete tuto rostlinu umístit na zahradu, můžete tak učinit na jaře i na podzim. Při podzimní výsadbě je dobrá pro první zimu pokrývka z listí. Vysazovat lze jak jednotlivě, tak ve skupinách. Čechrava dobře poroste na stinném i polostinném místě pod vysokými keři. Umístit ji můžete také na slunné místo, ale musíte zajistit stále vlhkou půdu. Zemina nesmí být zásaditá, ale dostatečně humózní. Při větším suchu a horku v létě je nutná zálivka nebo dokonce postřik vodou. Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení. Čechravu lze také krátkodobě pěstovat v truhlících s tím, že pěstování je obdobné, jako při pěstovaní volně na zahradě.

Množení Čechravy

Množení se provádí na jaře nebo na podzim dělením již straších rostlin. Rostlina je připravena tehdy, když je její střed holý. Čechrava vyžaduje přesazení do nové půdy. Množení probíhá tak, že se vyjme, ostrým nožem rozdělí a vysadí na místo nové. Původní místo můžete osázet jinými rostlinami.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.